14 Nisan Star Tv Soframız İstanbul Yemekleri

Sinem-TV, Yaşam, Yemekler 14 Nisan 2011

Gizem Soysaldı’nın sunduğu Soframız’da 14.04.2011 Perşembe günü İstanbul mutfağından örnekler verilecek.Programda Aşağıdaki İstanbul yemeklerinin tarifi verilecek.

Yalancı İşkembe Çorbası

Malzemeler: 2 adet tavuk but, 1 adet yumurta, 1 kâse yoğurt, 1,5 çorba kaşığı un, 2-3 diş sarımsak, limon, sirke, tuz

Yapılışı:
Tavuk butlar yıkanır ve süzgeçte süzüldükten sonra kısık ocak ateşinde maşa yardımı ile tütsülenir. Amaç üzerinde hiç tüy kalmamasıdır. Tütsülenen tavuklar yeniden çıkarılıp süzüldükten sonra büyük boy herhangi bir tencereye yerleştirilir (tercihimiz yapışmaması açısından teflon tenceredir). Tencereye herhangi başka bir şey koymadan kısık ocak ateşte yavaş yavaş ara ara çevirerek kendi suyunu iyice salana kadar tavuklar pişirilir.

Tavuklar suyunu saldıktan sonra, orta ocak ateşe alınarak üzerini geçecek şekilde su konarak 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir ve kaynamaya bırakılır. Kaynayan tavuklar tencerenin içerisinden süzgeç yardımı ya da maşa ile çıkarılarak ocağın altı kapatılır. Başka bir tabakta tavukların derileri soyulur ve tavuklar küçük parçalar halinde didiklenir. Didiklenen tavuk parçacıkları tenceredeki tavuk suyuna bırakılır.

Bir kâse de çorbanın meyanesi hazırlanır. Meyane için 1 yumurta çırpılır, içerisine 1 kâse yoğurt karıştırılır. 2 adet sarımsak soyularak havanda dövülür ve meyanenin içine karıştırılır. 1,5 kaşık un ilave edildikten sonra meyane iyice çırpılır ki, içerisinde herhangi bir tortu oluşmasın. İçerisinde tavuk parçaları olan tencereyi orta ocak ateşe alarak içerisine yavaş yavaş meyane karıştırılır. Suyu gözünüze az gelirse kaynamış su da eklenebilir. Yoğurt kesilmesin diye 5 dakikaya yakın karıştırılmaya devam edilir. Yarım çay bardağı elma sirkesine yarım limon suyu karıştırarak çorbaya ilave edilir. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kapatılır. Çorba için isteğe göre tereyağı ya da yarım çay bardağı zeytinyağı içerisine nane kızdırılır yüksek ocak ateşte ve çorbanın üzerine ilave edilerek servis edilir. İsteğe göre, pul biber ve ekstra sirke de eklenebilir.
Yemeğimizin ortalama pişme süreci 45-50 dakikadır. 6-8 kişilik servis edilebilinir.

Patatesli Pirinçli Sarma – Zübeyde Hanım’ın Mutfağı: İstanbul

Pırasa Dolması – Zübeyde Hanım’ın Mutfağı: İstanbul

Yumurta Tatlısı

Malzemeler:2,5 kaşık un,2 adet yumurta,2 kaşık yoğurt,Yarım çay kaşığı karbonat,Bol sıvı yağ (ayçiçeği ya da fındık yağı)

Şerbeti İçin:3 bardak şeker,2,5 bardak su

Erikli Et

Malzemeler:Kuzu kol,Kırmızı toz biber,1 avuç erik kurusu,1 adet kuru soğan

Yapılışı:
1 adet kuzu kol, yıkanarak temizlenir ve süzülür. 1 avuç erik kurusu yıkanarak süzülür. Orta boy teflon tencereye et yerleştirilir ve üzerine 1 tatlı kaşığı pul biber eklenir. 1 adet soğan soyularak bütün halde tencereye konur ve kısık ateşte etin suyunu salması beklenir. Et aynı zamanda kızarmaya başlar. Suyunu salan etin üzerine 1 tatlı kaşığı tuz konur. Ayrıca etler kısık ateşte pişerken ara ara döndürülür.

Erik kurusunun yerine yemeğimize kayısı veya ayva da konulabilir. (ister kuru, ister normal) Et, pilavın üzerine konulacağı için küçük küçük parçalar haline gelebileceği kadar yumuşaması gerektiğinden ağır ağır pişirilir. Et kızarıp yumuşayınca ocağın altı kapatılır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“14 Nisan Star Tv Soframız İstanbul Yemekleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar