15 Eylül Star Tv Soframız Kastamonu Yemekleri

Yemekler 15 Eylül 2011

Gizem Soysaldı’nın sunduğu Soframız’da 15.09.2011 Perşembe günü Kastamonu mutfağından örnekler verilecek.

Gizem Soysaldı programda Kilis İli Sibel Hanım’ın mutfağından Caba Güveci, Gömlek Pilavı, Ekmek Kadayıfı ve Banduma tarifleri verilecek.

Caba Güveci

Malzemeler: 1,5 kg kemikli kuzu eti, 4 adet patates, 6 adet sivri biber, 4 adet domates, 2 adet kuru soğan, 4 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı tuz, kızartma yağı.

Gömlek Pilavı

Malzemeler: 1 adet kuzu gömleği, 250gr. tavuk ciğeri, 2 su bardağı pirinç, 3 kase tavuk suyu, 1 adet soğan, 100gr dolmalık fıstık, 100gr kuş üzümü, 2 çay kaşığı yenibahar, 1 tatlı kaşığı şeker, tereyağı

Yapılışı:

2 su bardağı pirinç sıcak su ve tuzda bekletilir. 1 adet soğan ince ince doğrandıktan sonra tereyağında kavrulur. Kavrulan soğana tavuk ciğeri ilave edilerek kavurma işlemi sürdürülür. Tavuk ciğerlerin kavrulmasıyla önce fıstık, ardından da kuş üzümü eklenerek kavrulur.

Suda bekletilen 2 su bardağı pirinç kavrulan malzemelere ilave edilerek iyice harmanlanır. Kavrulan pirinçlere 3 kase tavuk suyu eklenir. Tavuk suyunun eklenmesiyle göz kararı tuz ve 1 tatlı kaşığı şeker ilave edilir, suyunu çekene kadar pişirilir.

Tane tane olan pilava 2 çay kaşığı yenibahar eklenir ve iç pilav borcama yerleştirilir. Yıkanan kuzu çemberinin yağları alındıktan sonra iç pilavı kapatacak şekilde üzeri kaplanır. 150 derece 20 dakika pişirilmesi yeterlidir.

Banduma 

MALZEMELER: 1 adet bütün tavuk, 2 paket Banduma yufkası, yarım kuru soğan, 250gr çekilmiş ceviz, tavuk suyu,  karabiber, tereyağı

YAPILIŞI:
1 adet bütün tavuk yıkandıktan sonra kokusunun giderilmesi için yarım soğan eklenir, suyu doldurulur ve pişirilir. Pişen tavuk tencereden alınarak didiklenir. Kaynayan tavuk suyuna biraz karabiber ve tuz ilave edildikten sonra banduma yufkaları, kaynayan tavuk suyuna batırılıp, çıkartılır. Yufkalar tereyağı eritilip, yayılan borcama yerleştirilir. (Banduma yerine normal yufkalara nazaran biraz daha kızarmış yufkaları, küçük küçük keserek de bu yemek için kullanabilirsiniz)Yufkaların bir kısmı yerleştirildikten sonra üzerine çekilmiş olan cevizler ve didiklenen tavuklar eklenir, üzerine eritilen tereyağı gezdirilir. Birkaç kez daha aynı işlem yapıldıktan sonra, en son eklenen tavukların üzerine tereyağı gezdirilir; Banduma servise hazırdır.

Ekmek kadayıfı

Malzemeler: 1 adet ekmek kadayıfı, tereyağı

Şerbet için: 4 su bardağı şeker, 4 bardak su, 1 yemek kaşığı limon suyu

Karameli için: 1 su bardağı şeker, tereyağı

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“15 Eylül Star Tv Soframız Kastamonu Yemekleri” hakkında 0 yorum var