18 Nisan Star Tv Soframız Antakya Yemekleri

Genel, Sinem-TV, Yaşam, Yemekler 15 Nisan 2011

Gizem Soysaldı’nın sunduğu Soframız’da 18.04.2011 Pazartesi günü Antakya mutfağından örnekler verilecek.Programda Aşağıdaki Antakya yemeklerinin tarifi verilecek.

Mortadella – Belkıs Hanım’ın Mutfağı: Antakya

Cevizli Biber

Malzemeler:1 tabak kırmızıbiber salçası,2 tabak ince kıyılmış ceviz,Kimyon,1 küçük soğan,Tuz,1 avuç ıslatılmış ekmek

Yapılışı:
Eğer rondo var ise soğanlar soyularak rondoya konur, ( Rende de yapılabilir) içerisine 2 tatlı kaşığı kimyon,1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tabak kırmızıbiber salçası eklenerek rondodan yeniden geçirilir. (Ya da tepside yoğrulabilir). Önceden kıyılmış mink, toz haline gelmiş 2 tabak ceviz eklenerek rondodan yeniden geçirilir. Ardından 1 avuç kadar ekmek ıslatılarak rondoya konur ve son kez rondodan tüm malzemeler harmanlanarak özleşir. (tüm bu işlemleri yoğurarak da yapabilirsiniz.) ortalama yemeğin yapılış süreci 10 dakika olup 4-6 kişilik servis edilir.

Peynirli Helva – Belkıs Hanım’ın Mutfağı: Antakya

Maklube

Malzemeler:

1 kg kemer patlıcan

1.5 kg tavuk eti
100 gr tereyağı
1 küçük soğan
1 tatlı kaşığı şeker
2 su bardağı pirinç
Fıstık
Badem
Tuz karabiber

Yapılışı:

1 kg patlıcan tek tek yıkanır. Ardından patlıcanların üzerinde şeritler kalacak şekilde soyulur ve uzun ince yaprak yaprak doğranır. Doğranan patlıcanlar kızgın, içine 1 tatlı kaşığı tuz dökülmüş yağın içinde kızartılır (yağın sıçramaması için tuz konur) ve boş bir tabağa yüksek ocak ateşte kızaran patlıcanlar alınır. Herhangi büyük bir tencerede derilerinden ayrılmış ve yıkanmış tavuk parçaları orta ocak ateşinde suyunu çekene kadar ara ara karıştırılarak pişirilir. Suyunu çeken tavuklara küçük boy ufak ufak doğranmış soğanlar ile 100 gram tereyağı eklenir ve biraz daha karıştırılarak pişirilmeye devam edilirken, diğer yandan 2 bardak pirincin beyaz suyu çıkana kadar yıkanır. İyice suyunu çeken tavuklar kaşık yardımı ile tencerenin ortasına doğru toplanır. Tencerenin kenarlarına dizi halinde yaprak patlıcanlar sarkarak sıralanır. Süzülen pirinçler de tencereye eklenerek içerisine 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Tencerenin kenarlarından sarkan yaprak şeklindeki kızarmış patlıcanlar yufka kapatır gibi tencerenin içerisindeki iç harcı kapatacak şekilde tencerenin içine doğru kapatılır. Tencereye önceden kaynatılmış 3 bardak su da eklenerek önce orta ocak ateşte kaynama başlayınca kısık ocak ateşte suyu çekene kadar pişirilir. Küçük bir tavada 2 kaşık tereyağı ile 1 bardak soyulmuş badem ve 1 avuç Antep fıstığı döndürülür. Kavrulunca maklubenin üzerine serpiştirilir. Yemeğimizin ortalama pişme süreci 50 dakika olup 6-8 kişilik servis edilir..

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“18 Nisan Star Tv Soframız Antakya Yemekleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar