24 Ekim Star Tv Soframız Amasya Yemekleri

Sponsorlu bağlantılar

Burcu Vural’ın sunduğu Soframız’da 24.10.2011 Pazartesi günü Amasya mutfağından örnekler verilecek.

Burcu Vural programda Amasya İli Saime Hanım’ın mutfağından Şirvanlı Pilavı, Amasya Çöreği, Hamurlu Yahni ve Kuymak tarifleri verilecek.

Amasya çöreği

Malzemeler: 2 su b. çekilmiş ceviz, 1 su b. fındık yağı

Hamuru için: 1kg un, 1,5 paket kuru maya, ılık su, tuz

Yapılışı:
1kg un, 1,5 paket kuru maya, 2 tatlı kaşığı tuz ılık su yardımıyla kulak memesinden biraz daha yumuşak bir kıvama gelene kadar yoğrulur. Yoğrulan hamur 3 büyük bezeye ayrılır. Yaklaşık ½kg iyice inceltilmiş olan ceviz küçük bir tencereye konur ve üzerine 1 su bardağı fındık yağı eklenir.

Elle büyütülen ilk hamura cevizler döşendikten sonra 2. Hamur da yine elle büyütülerek üzerine serilir. Aynı işlem 3. Bezeye de uygulandıktan sonra bıçakla kesilerek küçük parçalara ayrılır. Parçalar döndürülerek bükülür ve yağlı kağıt kaplı tepsiye dizilir. Üzerine 2 adet yumurta sürülen Amasya Çöreği fırında 200 derecede pişirilir.

Sponsorlu bağlantılar

Şirvanlı Pilavı

MALZEMELER: 1kg but, 2 su bardağı pirinç, karabiber, pul biber, bol tereyağı

YAPILIŞI:
2 su bardağı pirinç bir tatlı kaşığı tuz eklenerek 5 dakika haşlanır. Butların her birine arkalı önlü tuz, karabiber ve pul biber serpilir ve tencereye yerleştirilir. Haşlanan pilav butların üzerine yayılır. Dolu dolu 3 yemek kaşığı tereyağı eritilir ve yemeğin üzerine gezdirilir. Şirvanlı Pilavı kısık ateşte yaklaşık 3 saat pişirildikten sonra servise hazırdır.

Kuymak

Malzemeler: 3 yemek kaşığı üzüm pekmezi, 6 yemek kaşığı tereyağı, un

Yapılışı:
Eriyen 6 yemek kaşığı tereyağına, servis kaşığıyla 3 kaşık üzüm pekmezi ilave edilir. Pekmez ve tereyağı kaynarken eleyerek un ilave edilir. Katılaşan Kuymak servise hazırdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

İsim Gerekli:

Yorumunuz Gerekli:

Bildirim: Yorumunuz yönetici onayı için beklemeye alındı. Yöneticilerimizden bir onayladığında sitemizde görünecektir.