7 Aralık Star Tv Soframız Elazığ Yemekleri

Sponsorlu bağlantılar

Burcu Vural’ın sunduğu Soframız’da 07.12.2011 Çarşamba günü Elazığ mutfağından örnekler verilecek.

Burcu Vural programda Elazığ İli Gülnur Hanım’ın mutfağından Ciğer Tablaması, Pestil Kavurması, İçli Köfte ve Gömbe tarifleri verilecek.

Ciğer tablaması

Malzemeler: 500 gr. kuzu ciğeri, 250 gr. yağsız dana kıyması, 1 adet büyük boy kuru soğan, 1,5 kase köftelik ince bulgur, 1 yemek kaşığı kuru reyhan, 4 tatlı kaşığı pul biber, 5 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı: Bir tane büyük boy kuru soğan robotta çekilir. Üzerine kuzu ciğer eklenir. Kuzu ciğer de kıyma kıvamına gelinceye kadar soğanla birlikte çekilir. Daha sonra kıyma ilave edilir. Kıyma da diğer malzemelerle karıştıktan sonra 1,5 kase köftelik ince bulgur ilave edilir. Tüm malzemeler iyice özdeşleştikten sonra geniş bir tepsiye alınır. Üzerine 1 yemek kaşığı kuru reyhanla 2 tatlı kaşığı pul biber eklenerek iyice yoğurulur. Hazırlanan harç, eller suyla hafifçe ıslatılarak ceviz büyüklüğünde küçük parçalara ayrılır. Her bir parçanın üzerine avuç içiyle sıkıca bastırılarak yassı ve ince bir köfte şekline getirilir.

Orta büyüklükte bir tencerede bolca su kaynatılır. Hazırlanan köfteler yapışmaması için birer birer kaynayan suya bırakılır. Pişen köfteler suyun üzerine çıkmaya başlayacaktır. Köfteler suyun üzerine çıktıktan sonra 5 dakika kadar daha pişirilir ve suyu süzülür. Yayvan bir tencerede beş yemek kaşığı tereyağı eritilir. Üzerine 2 tatlı kaşığı pul biber eklenir. Suyu süzülen köfteler tereyağı ve pul biber karışımıyla sotelenir. Yemeğimiz servise hazırdır.

Pestil Kavurması

Sponsorlu bağlantılar

Malzemeler: 500 gr. dut pestili, 6 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı, 4 adet yumurta

Yapılışı: Pestiller yumuşaması için yaklaşık 15-20 dakika ılık suda bekletilir. Suyunu bırakması için temiz bir bezin üzerine serilir. Üzeri yine temiz bir bezle örtülür. Tavada tereyağı eritilir. Küçük küçük doğranan pestiller tereyağı ile kavrulur. Kehribar rengini alıp tereyağını içine çektikten sonra tavada ufak boşluklar açılarak 4 tane yumurta kırılır. Yumurtalar piştikten sonra tatlımız servise hazırdır.

Gömbe

Malzemeler: 750 gr. orta yağlı dana kıyma, 750 gr. az yağlı kuşbaşı dana eti, 5 adet orta boy kuru soğan, 12 yemek kaşığı tereyağı, 2,5 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 kase dövülmüş ceviz, zeytinyağı

Hamuru için; 2,5 kilo un, 1 kase kepekli un, 1,5 tatlı kaşığı tuz, 5 büyük kase su

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

İsim Gerekli:

Yorumunuz Gerekli:

Bildirim: Yorumunuz yönetici onayı için beklemeye alındı. Yöneticilerimizden bir onayladığında sitemizde görünecektir.