Anevrizma hastalığı nedir?

Sağlık 17 Ekim 2011

Anevrizma hastalığı teşhis edilmeyenlerin normal doğum yapması ölüm riski taşıyor. Tedavi edildiğinde ise hayati tehlike ortadan kalkıyor. Tıpkı, bir kız çocuğu dünyaya getiren ünlü şarkıcı Ebru Gündeş gibi.

Anevrizma, yani beyin damarlarında oluşan baloncuk. Onu tehlikeli yapan ise ne zaman patlayacağının belli olmaması. Beyin kanamalarının en önemli sebeplerinden biri olan “Anevrizma”nın ölümcül sonuçları olabiliyor. Zira bu rahatsızlığı geçiren hastaların sadece 5’te 1’i kurtuluyor.

Bundan 12 sene önce albüm tanıtımı sırasında aniden fenalaşan Ebru Gündeş’in, anevrizmaya bağlı beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştı. Gündeş’i kısa bir sürede hastaneye ulaştığı için kurtulmuştu.

Konuyla ilgili bilgi veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kuday da “Gündeş, hastaneye 20 dakika içinde geldiği için kurtuldu. Yarım saat olsaydı belki kurtulamayacaktı” diyor.

Eski sağlığına kavuşan Gündeş, bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Gündeş’in doğumuna yıllar önce ameliyatını yapan beyin cerrahı da girdi.

Doğumdan Önce Mutlaka Tedavi Edilmeli

Prof. Dr. Kuday, “Eğer doğumdan önce anevrizma tespit edilmişse önce anevrizmanın tedavi edilmesi lazım.Yoksa ölümcül olabilir. Ama ameliyat edilmişse tedavisi yapılmışsa herhangi bir şekilde damar içi tıkanma ile normal bir insan gibi her türlü işlem yapılabilir” diyor.

Uzmanlar anevrizması tedavi edilenler için doğumu bir tehlike olarak görmüyor. Ölümcül olan ise doğuma kadar farkedilmemiş olması.

Prof. Dr. Kuday da bu konuda, “Eğer zamanında yakalarsak kurtarırız. Yakalayamazsak kaybederiz. Normal doğum tehlikeli” uyarısında bulunuyor

Uzmanlar, “Anne adayları, daha önce hiç olmadığı şekilde şiddetli bir baş ağrısı ile karşılaşırsa zaman geçirmeden mutlaka bir hekime başvurmalı” diyor.
TRT

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Anevrizma hastalığı nedir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Bulgur maması yapımı

Bulgur maması yapımı

24 Şubat 2016
3

Sponsor Bağlantılar