Domates Reçeli tarifi (Bozcaada)

Yemekler 15 Kasım 2011

15 Kasım 2011 Salı star tv’de yayınlanan Burcu Vural’ın sunduğu soframız Bozcaada’da Deniz hanımın Mutfağından Bozcaada yöresine ait birbirinden güzel yemekler yaptı bunlardan biri Domates Reçeli.

Domates Reçeli  Bozcaada

Malzemeler:
1 kilo sert kabuklu, küçük boy armut tipi domates
Her domates için bir tane kavrulmamış çiğ badem
Kireçli su için;
4 yemek kaşığı toz haldeki sönmüş kireç
2 litre su
Şerbeti için;
2 su bardağı toz şeker
3 bardak su
1 adet vanilya çubuğu
Yarım limonun suyu

Yapılışı: 1 kilo sert kabuklu, küçük boy armut tipi domatesin kabukları incecik soyulur. Kabuklarının kolay soyulması için domatesin uç kısımlarına çarpı şeklinde küçük bir kesik atılır ve 45 saniye kadar sıcak suda bekletilir. Bu işlem sırasında domates delinirse hafifçe sıkılarak içindeki suyu çıkartılır. Soyulan domatesler ölçü için reçel yapılacak olan kavanoza yerleştirilir. Domatesler kavanozu doldursa da diğer işlemler sırasında küçüleceği için, bu ölçüye 8-10 tane daha fazla domates eklenmelidir. Domatesin sertleşmesi için kireçli suda beklemesi gerekmektedir. Kireçli su için; 4 yemek kaşığı toz haldeki sönmüş kireç 2 litre suyla karıştırılır. Yaklaşık yarım saat kirecin dibe çökmesi beklenir. Kireç dibe çöktükten sonra üstte kalan su kahve fincanı ya da kepçeyle ayrı bir derin kaba alınır. Bu su mutlaka içinde kireç tozu görünmeyecek kadar berrak olmalıdır. Ayrıca altta kalan kirecin üstteki suya karışmamasına dikkat edilmelidir. Berrak kıvamdaki kireçli suyun içine domatesler yerleştirilir. Domateslerin her yerinin eşit şekilde sertleşmesi için üzerine tabak konularak kireçli suyun üste çıkması sağlanır. Domateslerin sertleşmesi için 1 saat kireçli suda beklemesi yeterlidir. Domateslerin suyu süzüldükten sonra alt kısmına küçük bir kesik atılır ve hafifçe sıkılarak içindeki suyu akıtılır. Kireçten iyice arınması için de üzerini geçecek kadar suyla bir taşım kaynatılır. Bu işlem anı zamanda domateslerin biraz daha yumuşamasını sağlayacaktır. Sıcak suyu süzülen domatesler diri görünmesi için soğuk suda bir dakika kadar bekletilip tekrar suyu süzülür. Domateslerin içine kabuğu soyulmuş çiğ bademler yerleştirilir. Kavanozun steril olması ve reçelin içinde uzun süre dayanması için; kavanozun içine çok az sıcak su konulduktan sonra kapağı kapatılarak ters çevrilir. Eğer kapağın kenarlarından su akmıyorsa kapak sağlam ve uzun süre dayanmaya hazır demektir. İçinde sıcak su olan kavanoz steril olması için kapağı açılmadan 10 dakika bekletilir. Bu bekleme sırasında kapağın içe doğru çökmesi kapağın sağlam olduğunu gösterir. 10 dakika bekledikten sonra kavanozun içindeki su dökülür. Reçelin şerbeti için; 2 su bardağı toz şekerle 3 bardak su, vanilya çekirdekleri ve kabuğuyla birlikte orta ateşte 15 dakika kaynatılır. (Vanilya çubuğu ortadan ikiye bölündükten sonra içindeki çekirdekleri bıçakla sıyırarak çıkartmak gerekir.) Şerbet kaynadıktan sonra içine yarım limonun suyu sıkılır ve vanilya çubuğu içinden çıkartılır. İçi bademle doldurulan domatesler dağılmaması için kaşıkla birer birer kaynayan şerbete bırakılır. (Domateslerin dağılmaması için şerbette uzun süre kaynatmamak gerekir.) Bir taşım kaynadıktan sonra yine kaşıkla birer birer alınarak kavanoza yerleştirilir. Üzerine şerbeti de eklendikten sonra kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Kavanoz ters çevrilerek soğuyuncaya kadar en az bir gün bekletilir. Soğuduktan sonra kapağı üstte kalacak şekilde buzdolabında saklanır.
Kaynak:startv.com.tr/haber/soframiz-tarifleri-65/domates-receli-denizin-mutfagi-bozcaada-15259.html

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Domates Reçeli tarifi (Bozcaada)” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Kakaolu rulo çörek yapımı

Kakaolu rulo çörek yapımı

6 Aralık 2014
137

Sponsor Bağlantılar