arşiv

Yazılar buna göre etiketlendi; ‘soframız amasya gömlek kadayıfı’

03 Ekim Star Tv Soframız Amasya Yemekleri

Pazartesi, 03 Eki 2011 1 Yorum

Burcu Vural’ın sunduğu Soframız’da 03.10.2011 Pazartesi günü Amasya mutfağından örnekler verilecek.

Burcu Vural  programda Amasya İli Şevkat Hanım’ın mutfağından Kayısılı Et, Nenemin Kebabı, Bakla Dolması ve Gömlek Kadayıfı tarifleri verilecek.

Kayısılı Et

Malzemeler: 750gr kuzu kuşbaşı, 5-6 adet kuru kayısı, 1 adet elma, 1 adet iri soğan, 3 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 bardak su, 1 yemek kaşığı nişasta, 2 adet defneyaprağı, 1 adet çubuk tarçın, maydanoz, karabiber

Bakla Dolması – Şevkat’in Mutfağı: Amasya

MALZEMELER: 1 kg Asma Yaprağı, 5-6 adet dana pirzola
İç harcı için: ½ kg kuru bakla, 1 su bardağı yarma, 1 adet kuru soğan, ½ demet maydanoz, 1 yemek kaşığı salça, 1 yemek kaşığı çemen, ½ çay bardağı sıvıyağı, 1 tatlı kaşığı tuz, karabiber

YAPILIŞI:
Kuru baklalar bir gece önceden sıcak suda bekletildikten sonra soyulur. ( baklaları ikiye bölerseniz daha rahat soyulmasını sağlarsınız) 1 adet soğan ve ½ demet maydanoz yıkandıktan sonra küçük küçük baklaların üzerine doğranır. 1 su bardağı yarma, 1 yemek kaşığı salça ve yaklaşık bir yemek kaşığı çemen ilave edilir. Bir miktar sıvıyağın ardından biraz tuz ve karabiber ilave edilip yoğrulur. Dana pirzolalar tencerenin dibine yerleştirilir. İç harç asma yapraklarının ortasına yerleştirilerek bohça gibi sarılır ve pirzolaların üzerine koyulur. Ocağa yerleştirilmeden önce asma yapraklarıyla dolmaların üzeri kapatılarak, dağılması önlenir. Servis sırasında tencere servis tabağına ters çevrilerek bakla dolması aktarılır. Böylelikle pirzolalar en üstte kalacaktır.

Nenemin Kebabı

Malzemeler: 750gr kuzu kuşbaşı, 1 adet domates, 7-8 adet yeşilbiber, bol sıvıyağı

Hamuru için: 2 su bardağı un, su, tuz

Yapılışı:

Kuzu kuşbaşı kavrulur. 7-8 adet yeşilbiber, 1 adet domates minik minik doğranır ve etlerle kavrulur. 2 su bardağı una göz kararı tuz ve su ilave edilerek kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilir. Hamurdan küçük parçalar kesilip, elde yuvarlayarak minik bezeler oluşturulur.
Bezeler tabak büyüklüğünde açılır ve bol sıvıyağda kızartıldıktan sonra et suyuna batırılır. Et suyuna batırılan bezeler borcama yerleştirildikten sonra kavrulan et hamurların üzerine yayılır. En son kızartılan hamurla etlerin üzeri kapatıldıktan sonra, yanlarda kalan hamurlarla etler iyice kapatılır. Et suyu etleri kapatan hamurların üzerine gezdirilir. Servis sırasında domates biberlerler doğranarak süslemesi yapılır.

Gömlek kadayıfı

Malzemeler: ½ kg kadayıf, 200gr ceviz içi, 4 adet yumurta, sıvıyağı

Şerbeti için: 4 bardak su, 4 su bardağı şeker, ½ limonun suyu

Yapılışı:
Şerbet için 4 bardak suya 4 su bardağı şeker eklenir ve şeker eriyene kadar karıştırılır. Katlarından ayrılan ilk kadayıf kesilerek dikdörtgen bir parça elde edilir. İçine ceviz koyulan kadayıf rulo şeklinde sarılır. Rulo şeklindeki kadayıflar çırpılan 4 adet yumurtaya bulanıp kızartılır ve soğuyan şerbetin içine atılır. Şerbeti emmesi için bir süre beklenir ve gömlek kadayıfları servis tabağına alınır.