arşiv

Yazılar buna göre etiketlendi; ‘soframız bodrum kaşık helvası’

4 Ocak Star Tv Soframız Bodrum Yemekleri

Çarşamba, 04 Oca 2012 Yorum yok

Burcu Vural’ın sunduğu Soframız’da 04.01.2012 Çarşamba günü Bodrum mutfağından örnekler verilecek.

Burcu Vural programda Bodrum İli Nuran Hanım’ın mutfağından Dürme Makarna, İlmik Kavurması, Kaşık Helvası ve Keşkek tarifleri verilecek.

Dürme makarna

Malzemeler: 1/2 kg un, 2 yumurta, 1 çay k. tuz, 250 kg çökelek peyniri, 1 çay b. tereyağ

Yapılışı: Yumurta, un, tuz, su ilavesiyle kulak memesi yumuşaklığında yoğrularak bezelere ayrılır. Bezeler ayrı ayrı açılır.açılan yufkalar üst üste konur ve uzun şeritler yapılır. Şeritler 4-5 cm uzunluğunda karelere ayrılır. Her bir kare ince bir şiş veya kürdan çubuk yardımıyla dürülür.

Makarnalar kaynayan suya atılarak haşlanır. Kevgir yardımıyla alınarak suyu süzülür. Tepsiye bir sıra çökelek peyniri ,bir sıra makarna serilerek alınır. Üzerine kızdırılmış tereyağ ilave edilerek servis yapılır.

İlmik Kavurması

Malzemeler:
1 Bağ ilmik
1 bağ ısırgan
1 bağ dağ marulu
2-3 adet ince pırasa yaprağı
2 baş irice soğan
1 adet domates
Kırmızı pul biber
1 çay bardağı zeytinyağ

Yapılışı:

Ayıklanıp ,yıkanarak suyu iyice süzülen bütün otlar,soğanla beraber ince ince doğranarak tencereye konur. Orta ateşte kavrulur. Otlar kavrulup hacmi küçülünce üzerine tuz ,kırmızı biber ve zeytinyağı ilave edilir. Bir taşım daha kavrularak ateşten alınır.

Keşkek

Malzemeler:1 kg keşkeklik buğday,1 kg kemikli tavuk göğsü veya kuzu veya süt danası eti,1/2 kğ tereyağ,irice bir baş soğan,Tuz,Karabiber

Yapılışı:
Ayıklanıp iyice yıkanan keşkeklik buğday bir gece önceden bir taşımlık kaynatılarak ıslatılmaya bırakılır. Etler haşlanarak kemiklerinden ayrılır. Buğday ,didilen etler ,soğanla birleştirilerek et suyu ilavesiyle pişirilir. Keşkek pişirilirken sürekli malvemeler ezilerek karıştırılır ve birbiriyle kaynaşması sağlanır. Üzerine iyice kızdırılmış tereyağ ilave edilir. Tekrar iyice karıştırılır. Tabaklara karabiber ilavesiyle servis yapılır.