arşiv

Yazılar buna göre etiketlendi; ‘soframız kayseri tarhana çorbası’

16 Kasım Star Tv Soframız Kayseri Yemekleri

Çarşamba, 16 Kas 2011 Yorum yok

Burcu Vural’ın sunduğu Soframız’da 16.11.2011 Çarşamba günü Kayseri mutfağından örnekler verilecek.

Burcu Vural programda Kayseri İli Aynur Hanım’ın mutfağından Tarhana Çorbası, Mantı , Peynirli Mantı ve Karın Dolması tarifleri verilecek.

Tarhana çorbası

Malzemeler: 1kg kemikli parça koyun eti, 2 çay bardağı haşlanmış nohut, 2 çay bardağı haşlanmış yarma, 1kg süzme yoğurt, 1 çay bardağı un, 1 tatlı kaşığı tuz, et suyu

Sosu için: 2 yemek kaşığı nane, 2 yemek kaşığı tereyağı, zeytinyağı

Yapılışı:
1kg kemikli parça koyun eti haşlanır. 1kg süzme yoğurt 1 çay bardağı unla çırpılır. Çırpılan harca 1 yumurta kırılır ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Karıştırılan harca 2 çay bardağı haşlanmış nohut, 2 çay bardağı haşlanmış yarma eklenir ve karıştırmaya devam edilir. Bir tencereye azar azar harç azar azar da et suyu ilave edilerek birbiriyle harmanlanması sağlanır.

Biraz da su ilave edilen çorbamız pişerken haşlanan etlerin kemikleri ve yağları ayıklanır, çorbaya aktarılır. Küçük bir tencerede 2 yeme kaşığı tereyağı ve çok az zeytinyağı ısıtılır. Isınan yağa kurutulmuş nane eklenir ve sos çorbaya ilave edilir.Peynirli Mantı 

MALZEMELER:
İç Harç için: ½ kg Köy Peyniri, 2 adet küçük soğan, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı tuz
Hamuru için: 2 adet yumurta, 1,5 tatlı kaşığı tuz, un

YAPILIŞI
2 adet yumurta, 1,5 tatlı kaşığı tuz una ilave edilir ve yumuşak bir hamur elde edilir. Dinlendirilen hamur büyültülerek açılır, yelpaze şeklinde katlanır ve kalın şeritler halinde kesilerek yan yana dizilir. Yan yana dizilen hamurlar fazla küçük olmayacak şekilde kare kare kesilir. ½ kg Köy Peyniri ufalanır.  1 tatlı kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı tuz ve rondoda geçirilen 2 adet küçük soğanla beraber karıştırılır. Karışan harç kare şeklindeki hamurun ortasına yerleştirilir ve iki uçtan birleştirilerek üçgen şeklinde kapatılır. Az yağ ile peynirli mantılar kızartılır. Zeytinyağı ve salça konan bir tencereye su ilave edilir.

Kaynayan suya kızartılan peynirli mantılar aktarılır ve pişirilir.

Peynirli mantı

Malzemeler:
İç Harç için: 1/2 kg köy peyniri, 2 adet küçük soğan, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı tuz

Hamuru için: 2 adet yumurta, 1,5 tatlı kaşığı tuz, un

Kaynak:startv.com.tr/soframiz/?WebTVID=2933