TRT Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam dizisi

Diziler 19 Ocak 2012

Patrona Halil İsyanı’nı konu edinen ve başrollerinde Türkan Şoray’ın yer aldığı “Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam” dizi filminin çekimleri Kocaeli’de başladı.

Projeyi üstlenen şirketin uygulayıcı yapımcısı Engin Acurer, gazetecilere yaptığı açıklamada, dizinin senaryosunu Ertan Kurtalan, Gürsel Korat, Hilal Yıldız ve Abdullah Akın’ın yazdığını belirterek, dizinin Osmanlı Devleti’ndeki en önemli isyanlardan biri olan 1729’daki Patrona Halil İsyanı’nı konu aldığını söyledi.

Dizi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredilen Seka İzmit İşletmesi’nin 240 bin metrekarlik arazisinde saray, kervansaray, Galata meydanı, pazar yeri ve sokaklardan meydana gelen bir dekor oluşturduklarını kaydeden Acurer, dizide 22 kişilik ana kadronun yanında, çok sayıda figüranın da rol alacağını anlattı.

Diziye şu ana kadar yaklaşık 11 milyon lira harcandığını vurgulayan Acurer, en az 80 bölüm çekmeyi planladıklarını belirtti.

Çekimlere bugün başladıklarını ve dizinin ilk bölümünün 13 Şubat’ta TRT’de yayınlanmasını planladıklarını kaydeden Acurer, şöyle konuştu:

“Dizinin yönetmenliğini Altan Dönmez, yapımcılığını ise Burhan Özkan üstlendi. Filmde Türkay Şoray, Tolga Karel, Cemal Hünal, Aslı Tandoğan ve Kerem Atabeyoğlu gibi sanatçılar yer alacak. Şoray, dönemin padişahı 3. Ahmet’in ablası Hatice Sultan’ı, Karel Kasım’ı, Hünal Murat’ı, Tandoğan Canseza’yı, Atabeyoğlu ise 3. Ahmet’i canladıracak. Şu an için her şey güzel gidiyor. Dizinin çekimlerine başladık. Türkiye’nin en büyük platosu olan Seka arazisinde çalışmak gayet güzel oldu.”
KOCAELİ

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“TRT Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam dizisi” hakkında 6 yorum var

 • emine gözel

  Ya hu Osmanlıyı kimse layıkıyla ve hakikatleriyle anlatamayacak mı? Osmanlıda kadın erkek ilişkisi, güzel şahsiyetlerin karakteri gerçekte olduğu gibi seyredemeyecek mi? 1453 için ön yargılı davranmayım güzel olabilir dedim, berbat buldum şimdide TRT 1 böyle safsatalar koyuyor. muhakkak içinde güzel ya da doğru olan şeyler vardır ama hep mi yanlışlarla yalanlarla anlatılır? bu osmanlının maneviyatı, dine ve insanlığa hizmeti ve hiç bir millette olmayan incelik, sanat ve harikaları var iken bunlar anlatılmaz da, neden kurgu amaçlı Osmanlıda olmayan şeyler gösterilir ve anlatılır. TRT bari yapmasın bunu.

 • kaya sariki

  maalesef diye başlayacağım 1- çanakkale filmi çekildi ben filmi ingilizler çekti zannettim 2-atatürkle alakalı mustafa filmi çekildi karşımıza sigara,alkol bağımlısı mutsuz bir adam çıktı 3-muhteşem yüzyıl çekildi kanuniyi 5 kişiyi idare etmekten aciz kadın lafıyla hareket eden zavallı bir HERİF olarak seyrediyoruz 4-1453 çekildi hayali kahraman olan ulubatlı hasan üzerine yoğunlaşıldı zaten fatih rolü çelimsiz üstünden kaftanı ,kafasından kavuğu sağa sola kayan bir adam vardı istanbulun fethi güme gitti yaşasın masal kahramanı 5- III ahmet dönemi çekiliyor neredeyse bu sultanında rezili çıkaracaklar bu dizide …..
  geriye sultan selim han ve yıldırım bayazit kaldı aslında bu kadar masrafa gerek yok bassınlar küfürü gitsinler …
  ayıptır ayıp yahu…bu insanlar dünyayı 600 sene yönetmişler ,bugün üzerinde oturduğumuz ve vatan dediğimiz yeri bize sağlamışlar canlarını vermişler acılar ,sıkıntılar çekmişler yıllarca savaşmışlar gazi olmuşlar ,şehit olmuşlar,savaş meydanında ölenlerde var…acaba bu filmler kimin çıkarı için yapılıyor…neden insanımıza al işte senin tarihin bu,kahramanlarında bunlar ,neyinle gurur duyuyorsun… demek isteniyor… cüneyt arkın döneminde çekilen küçük yatırımlı filmler bile geçmişimizi bu kadar aşağılamıyordu….

 • gülnihal bozkurt

  çok saçma ama muhteşem yüzyıl buna bin basar yinede

 • ümit

  daha ilk bölümde benim içn bitmiştir bu dizi sizin gibiler varken düşmana ne gerek var 3 tane hırsızı padişahın karşısına getiriyorlar o da onları suçlu bulup kellelerini vurduruyor tabi ya osmanlı padişahları kellecidir bu gün başbakanın karşısınamı hırsızları getiriyorlar o zamanlar kadılar vardı beyler o kadılarki padişahları paşaları yargılıyorlardı ozaman lar osmanlı dünyada en az suç işlenen yerdi şunlara bak ya koskoca padişahın başka işi gücü yok hırsızla katille uğraşacak

 • sercan güz

  süper bir dizi izlediğim en güzel dizilerden bir tanesi her pazartesiyi iplen çekip izleyeceğime inanıyorum iki bölümdede muhteşemlik vardı trt teşşekkürler..

 • Ömer Kaya

  Selamlaar…’Son Osmanlı Kıyam’ adlı dizi çalışmanız için hem başarı dileklerimi sunup hem faydalı yorumlarda bulunmak istiyorum. sinema ile ilgili bir Hukuk mezunuyum.
  1-) Murat Karakteri : Görünen erdem yalnızca cesaret midir? Başka bir erdemi yok mu? Mesela -zeka- gibi. Kayınpederi muhterem biri. Akıl hocası olabilir. Şeyh Edebalıdan Öğütler dinleyebilirdik. ( Köroğlu’ nun babasının nasihatlari, Amerikan yapımı karate Kid ‘ in ihtiyar tecrübeli hocası, Rambo’nun albayı.. tecrübeli bir akıl hocası zat iyi giderdi.
  Murat, Yakışıklı ve yüz güzeli olmadı hadi ! Tom mkuruse gibi yakışıklı, yüz güzeli aksiyon oyuncusu ülkemde çarşı da , pazarda bulunmaz ya neyse !( gelişmiş batı sinemasında yüz ve fizik güzelliği erkeklerde de vardır. Tom ciruuse, Biret Pitt,Boydan kısa da olsalar Jet Li,Ceki Can,Bruce Lee, …cames Bond .. örnekleri gibi. Filmi izlenir kılan bir hal de kadınların olduğu gibi erkeklerinde güzelliği.
  Mesala Murat teşkilat içinde zekası ile öne çıkmalı idi.Kızıl Yılan’ın teşkilat içinde olduğunu tahmin etmeli idi.’Birçık operasyo önceden sızdığı için başarısız olmalı, murat buradan Hırsızın içeride olduğunu keşfetmeli idi. Paşam hırsız içerde ise kilidin, faydası yoktur’ repliği iyi giderdi. Murat vezire derdi. Bunu vezirle de payşabilirdi. Hem zekası aşkına, Can Seza karakterinin aşkına bir yardımcı öğe olabilirdi.Şu an bu kız bu maço nun boyundan başka nesine aşık olmuş diyorum.Yazık Osmanlı bir ‘maçonun’ ocağına düşmüş. Kurtarmak bir ‘maço’ ya kalmış. Görüntü böyle. Çizilen Karakterlerin durumu bu…
  Türk filmlerinde tek başına kahramanlar genelde ilgi görmüşse de Tatar Ramazan,Köroğlu gibi Başarılı Türk sinema eserlerinde, Gladyatör, Cesur Yürek gibi ünlü Batı filmlerinde kahraman, yüreği ve bileği ile ortaya çıktıktan sonra ona katılan ekibi, filme hem inandırıcılık katmıştır,hem filmi unutulmazlar arasına sokmuştur.
  Zavallı Murat! koca Osmanlı, teşkilat içinde birkaç tane olsun can yoldaşı yok. Koca Osmanlıyı bir kılıç, tek tüfek Savunmaya çalışıyor. Bu durum Çok sayıda Türk Filminde olduğu gibi filme gizli bir mizah havası katıyor. Ama bunu yönetmen ve oyuncular hariç hemen herkes seziyor. Türk film yapımcıları boyda uzun vücudu kazık gibi sert, mertek gibi kolları ile Osmanlı tokadı dışında bir aksiyon hareketi beceremeyen maço karakterler istiyor. Ama …olmuyor…İnsanlar izliyor ama İçinden bir yerden gizlice gülüyorlar….
  Rambo Afkanistan da Rus tümenini tek başına dize getiriyor gibi.. bir örnek akla gelebilir. Ancak yardımcıları var. İstediği tür silah ve mühimmatı tedarik edebiliyor. Klavuzu var. zekası ve iy bir vücudu var. Abartı varsa da gülünç değil. Gizli mizah yok en azından Bir derece akla yatkın..
  2-Olaylarda ki geçişler. : Patrona karakteri, şimdiye kadar kimsenin kaale almadığı bir meteliksiz bir serseri idi. Meyhanelerde bile itibarı yoktu.Olay ve kişilik analizi yetersiz. Meyhanelerde ve kendi mekanlarında serserileri, çeteleri olmalı idi.Diğer çetelerde nüfuzu, filmin akışı içinde genişlemeli idi. Halk da bu çetelerin, yeniçerinin, ilmiye sınıfının kıyamına, başladığı zaman katılmalı idi. Hayatın olağan akışı böyledir.Yoksa Meyhanelerde, çetelerde itibarı ve gücü olmayan bir düşkün ve zavallı Patrona bir sahte şeyhin sırtını sıvazlaması ve cebine akçe koymasıyla bir halk hareketinin kıyamın lideri oluvermesi hitabeti olsa da yetersiz kalıyor. Bari birtek hitabet meziyeti ile taraftar topluyorsa bu belli çalışmalar ile yavaş yavaş taraftar kitlesinin oluşması gerekirdi.
  Sultan Türkan Şoray : Diziye ismi bir değer katıyor şüphesiz. Üzülerek belirteyim ya diziye, rolüne inanmamış, ya Osmanlıya..Bakışları hep sahte. Hiç gazabı yok. Hiç derdi yok. Hiç davası yok… ya da belli etmiyor! Çok sinsi gidiyor, yani yere bakan yürek yakan !
  Ne diyelim.

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar